Hogyan aludj el gyorsabban
Tippek és trükkök az ágyban eltöltött idő hatékonyabb kihasználásához.
Sokszor nehéz elaludni. Általában 10 és 20 perc közötti időtartamon belül kellene elaludnunk. De hányan vagyunk, akik csak forgolódtunk, a párnát forgatjuk a hűvösebb oldalra, az elalvás mintha örökké tartana? Az elalvásnak nem kellene ilyen nehéznek lennie! Vagy mégis?
Számos dolog gátolhat bennünket abban, hogy gyorsan elmerüljünk az alvás birodalmában.
Ezek közül az egyik legnagyobb akadály a stressz .
Néhányan a napjuk eseményeit járják körbe-körbe, azon tűnődve, mit tehettek volna másképp. Mások percekig, néha órákig aggódnak a holnap miatt.
De bármi is akadályoz meg abban, hogy könnyel el tudj aludni, meg kell találnod, hogy mi az! Mi ebben segítünk neked!
Olvasd el a legjobb tippjeinket a gyorsabb elalvásért. Első körben szerezz be füldugót, szemtakaró alvómaszkot és ellenőrizd, hogy szükség van-e az ágyad cseréjére azonnal.
Miért olyan nehéz elaludni? Ha valaki nehezen alszik el (álmatlanság), azt számos különböző tényező kiválthatja. A stressz és szorongás az egyik legnagyobb akadály, míg egy rossz alvási környezet is okozhatja ezt a problémát. A kényelmetlen ágytól a szoba nem megfelelő hőmérsékletéig sokminden okozhat kényelmetlenséget, és nehezebbé teheti az elalvást.
Ezenkívül vannak olyan életmódbeli tényezők, amelyek gátolhatják az alvást. A jetlag, az éjszakai munka, az alkoholfogyasztás és a lefekvés előtti koffein fogyasztás mind befolyásolhatja, hogy mennyi időbe alatt alszunk el.
A mentális és fizikai egészséginek is szerepe van abban, hogy gyorsan el tudjunk aludni. Ha depresszióban szenvedsz, szívproblémáid vannak, hosszú távú fájdalmaid, akkor gyorsan elaludni majdnem lehetetlen időnként.
De segítség mindíg van! Összegyűjtöttük kedvenc tippjeinket és trükkjeinket, hogy segítsünk neked a gyorsabb elalvás felé vezető úton!
Legjobb tippek és trükkök a gyorsabb elalváshoz
1. Alakíts ki magadnak megfelelő alvási rutint
A jó alvási rutin segít javítani az alvásminőségedet. Ez gyakorlatilag egy rendszeres alvási szokást jelent. És ahhoz, hogy megfelelő alvási szokásod legyen, minden este azonos időpontban kell elkezdened ráhangolódni.
Próbálj minden nap ugyanabban az időben lefeküdni és felkelni. Ez a szokás segít beprogramozni a belső órádat, ami pedig segít gyorsabban elaludni. És meg kell jegyeznünk, hogy az alvási rutinodnak minden nap ugyanolyannak kell lennie. Igen, ez magában foglalja a hétvégéket is!
2. A relaxáció kulcsfontosságú
Még mielőtt ágyba bújnál, az alvási rutinod már elkezdődik. Ezt szem előtt tartva fontos, hogy időt szánj a relaxációra esténként. És a relaxáció azt is jelenti, hogy hagyj fel az elektronikai eszközök használatával. Ajánlott, hogy legalább egy órával lefekvés előtt kapcsold ki a mobiltelefonokat, tableteket és/vagy számítógépeket (tehát mindent, ami kék fényt bocsát ki).
Az olvasás vagy zenehallgatás, akár egy podcast is jó módszer lehet az esti levezetésre a nap eseményei után. Vagy próbálj ki alvásmeditációt is, ha érdekel, segíthet elmédnek és testednek ellazulni.
3. Légy tudatos, hogy gyorsabb el tudj aludni.
Néhány kulcsfontosságú tényező, amelyek megakadályoznak a gyors elalvásban, ezek közé tartozik a szorongás, aggódás és stressz. De a kis napi tudatossági gyakorlatok segíthetnek neked abban, hogy kezeld vagy akár csökkentsd ezeket a kellemetlen alvást akadályozó tüneteket. Egyszerűen beszélj beszélj róla társaddal vagy jegyezd le gondolataidat egy noteszbe, hogy enyhítsd ezek negatív hatását
Mielőtt ágyba bújnál, szánj időt arra, hogy készíts egy teendőlistát a következő napra. Ez segíthet megnyugtatni az elmédet, így könnyebben fogsz elaludni – nézd meg mit szeretnél megtenni holnap!
4. Készítsd elő a szobádat
Képzeld el, hogy egy csendes, sötét és kellemesen hűvös ágyban vagy – már kezded érezni, hogy elalszol? Mi is! De a megfelelő ágy, alvókörnyezet elég egyéni ezért ha nem találod a csendes, hűvös sötétséget vonzónak, változtass, és derítsd ki, mi működik számodra.
Általában az a szabály, hogy a csend aranyat ér. És ehhez hasznos lehet füldugót viselni. Halkítsd le a telefont is (vagy – ha tudod – hagyd kint a szobából). Ez segíthet minimalizálni az éjszakai zajzavarokat.
A fény egy másik dolog, ami befolyásolja, hogy mennyi idő alatt tudsz elaludni. Jó minőségű függönyök vagy árnyékolók segítenek sötétben tartani a hálószobádat. De tartsd a telefont is arccal lefelé az éjjeli szekrényeden, hogy semmi felesleges fény ne zavarja az alvást. Az állandó kékfény villogás megnehezíti a győzelmet az álmatlanság elleni harcodban.
5.Másik dolog, amire figyelni kell, az a szobahőmérséklet.
Az optimális szobahőmérséklet, ami segít gyorsabban elaludni, körülbelül 18 Celsius-fok. Ha túl meleg van, nyugtalanságot okozhat. Ha túl hideg van, nehezebb elaludni.
Ha tényleg nem tudsz elaludni, ne csak feküdj ott. Kelj fel! Keres egy kényelmes helyet, és csinálj valami lazító relaxálót. pl Könyv olvasása vagy lágy zenét hallgatni halk hangerővel vagy akár meditálni kicsit.
És csak akkor bújj vissza az ágyba, amikor már álmosabbnak érzed magad.
Azonban ha az ágyban fekszel és fáradtnak érzed magad, az is jó, ha egyszerűen csak élvezed az alvás nélküli pihenés előnyeit, és nem azon mérgelődsz, hogy miért nem tudsz elaludni. Így előfordulhat, hogy az alvás magától megérkezik hozzád.
6. Figyelj oda az étkezésre és az edzésre.
Egy egészséges, kiegyensúlyozott étrendet párosíts egy rendszeres fizikai aktivitással, és az álmatlanság a múlté lesz. Tehát az egészségtelen étrend és a fizikai inaktivitás sokkal nehezebbé teheti az éjszakáidat is.
Ne egyél nehéz ételeket késő délután. Próbálj meg legalább 3 órával lefekvés előtt enni utoljára.
Próbáld meg kerülni a koffein, az alkohol vagy a nikotin fogyasztását is. Ezek az anyagok mind különböző stimulánsok. És ezek éberebbé tesznek minket – pedig pont ezt szeretnénk elkerülni!
És hiszed vagy sem, a rendszeres testmozgás segít gyorsabban elaludni. Azonban itt is vannak szabályok, hogy mikor, hol és miért. Kerüld a testmozgást az alvás előtti 90 percben. A testmozgás endorfinokat szabadít fel, és ezek az anyagok agyi aktivitást okoznak. Ez gyakran az oka annak, hogy az emberek nehezen tudnak elaludni.
7. Kényelem + alátámasztás = remek éjszakai alvás
Ha mindent megtettél a fentiek közül, és még mindig nehezen alszol el, lehet hogy ideje megnézned az ágyadat. Ha reggelente fáradtan ébredsz, vagy észreveszed, hogy allergiás tüneteid egyre rosszabbodnak, ideje lehet új matracot vásárolnod.
Mielőtt elindulnál egy új matrac vásárlására, fontold meg a következőket:
Mennyi ideje van meg a jelenlegi matracod? Ha a válasz erre a kérdésre több mint nyolc év, nagy valószínűséggel szükséged van egy új modellre. Vannak látható kopásnyomok? A látványos süllyedések, szakadások, lyukak, foltok vagy egyéb károsodás jelei jók arra, hogy tudd, ideje cserélni. Ha a matracod kifeküdt vagy nem biztosít megfelelő alátámasztást, vagy azt érzed, hogy az éjjelente rugók szúrnak, akkor szerezz be egy olyan matracot, ami segít gyorsan elaludni. Az Ortho-Sleepy-nél az a küldetéésünk, hogy segítsünk jobban aludni! Ezért kínálunk széles választékban matracokat, amelyek minden alváspozícióhoz megfelelőek. Egyedileg szabjuk igényeidre és paramétereidre a matracot
Összefoglalva
Nos, amit megtanultunk, az az, hogy sokféle életmódbeli tényező befolyásolhatja képességünket a pihentető alvásra. Tehát nem csak jó alvási szokásokat kell kialakítanod, hanem a tudatosságot is kell gyakorolnod, de az is lehet, hogy egy vadonatúj matracot szeretnél!
Válaszd az Ortho-Sleepy matracokat!
Segítünk Jobban Aludni!
Kérdésed van?
Pánczélné Kovács Gabriella
Matrac specialista
Tel: +36 1 300 9098